Füsioteraapia

Beebide ujutamine

Peale sündi on vesi beebidele kõige loomulikumaks keskkonnaks. Ujumine annab kogu eluks vajaliku liikuvuse ja vastupidavuse ning ühtlasi ka karastab neid.

Vastsündinu harjub veega palju kiiremini kui mitmekuune laps. Imiku refleks hinge kinni hoida säilib 3.-6. elukuuni, hiljem tuleb seda talle uuesti õpetama hakata.

Kuni kolmanda elukuuni peaks laps ujuma puhta veega suures vannis, sest sel ajal on ta veel väliskeskkonna suhtes väga tundlik ja kloorivesi talle ei sobi.

Suure-Jaani Tervisekojas on spetsiaalne beebide ujutamise vann.

Veeteraapia kasutegurid:

· ujuv tunne soojas vees muudab beebid rahulikuks

· vee õrna surve tõttu suureneb kogu luustiku ja liigeste tugevus

· liikumine läbi vee avaldab positiivset mõju seedetrakti ja vereringe süsteemidele

· väike vee rõhk rinnal aitab tugevdada hingamissüsteemi lihaseid

· regulaarsed külastused on kasulikud südame-veresoonkonna süsteemile

· sünnipärased ujumisrefleksid õpetavad beebit oma kehalisi liigutusi paremini juhtima.

Iga külastus algab 10-20 minutilise ujutamisega individuaalses minivannis.

Minivannid on individuaalsed, et välistada nakkusohtusid. Minivannis ujutamisega võib alustada kohe pärast sündi. Veeteraapias soovitame järjepidevust, kuna beebi liigutuslik mälu areneb ja toetub sellele, mida juba varem õppinud on.

Kuni kolmanda elukuuni peaks laps ujuma puhta veega suures vannis, sest sel ajal on ta veel väliskeskkonna suhtes väga tundlik ja kloorivesi talle ei sobi.

Kolmekuuse või vanema lapsega võib aga tohtri sõnul minna basseini, kus klooritase ei ole kõrge ning vesi on puhas ja piisavalt soe, soovitavalt 33–34 kraadi.

Suurte veekeskuste lastebasseinid on sageli imikute ujutamiseks liiga mustad või on nende klooritase liiga kõrge, sest seal käivad mõnulemas ka otse saunast higistamast tulnud täiskasvanud. Suures basseinis hügieeni hoidmiseks peab beebiga ujulasse tulles kaasasolema ka ühekordne ujumismähe.

Liiga kuum saun ei sobi

Kuigi beebiga võib sauna minna niipea, kui ema selleks ise pärast sünnitust valmis on, peaks saun olema esialgu madala temperatuuriga. Hästi sobib selline Soome saun, kus temperatuur on umbes 60 kraadi. Seal on lapsel teiste saunadega võrreldes kergem hingata. Auru- ja aroomisaunad võiksid jääda suurematele lastele.

Täiskasvanutest halvemini taluvad lapsed kuumust neljanda eluaastani. Nad kaotavad saunas higistades kiiremini vedelikku ja suurem on ka ülekuumenemise oht. Tekkida võib kuumusejärgne nõrkustunne.